1900 (1976)

Yönetmenliğini ve senaryosunu usta yönetmen Bernardo Bertolucci’nin yaptığı modern bir epik film ile karşı karşıyayız. 1900 (Novecento) (1976) adlı bu filmde, 20.yüzyılın ilk yarısında toprak sahibi Berlinghieri Ailesi ve iki farklı karakter üzerinden İtalya’daki siyasi değişimler ve dünya savaşı anlatılmaktadır. Sınıf çatışması üzerine çarpıcı ve destansı bir hikâyeye sahip olan film; 1900 senesinin yazında, Kuzey İtalya’nın taşra bölgesi Emilia Romagna’daki aristokrat bir çiftlikte iki çocuk doğar: Olmo Dalco (Gerard Depardieu), çiftlikteki bir tarım işçisinin gayrimeşru çocuğu, yaşıtı olan Alfredo Berlinghieri (Robert De Niro) ise toprak sahibi olan zengin ailenin mirasçısıdır.

Olmo ve Alfredo, her ne kadar iki ayrı dünyaya ait olsalar da, ikisi arasında bir dostluk gelişir. Ne var ki değişen koşullarla birlikte bu iki çocuk, çocukluktan itibaren başlayan sınıf farklılıklarına ilişkin gerilimleri hisseder ve bu gerilim zamanla dostluğun düşmanlığa dönüşmesine neden olur. Yokluk içindeki Olmo, sosyalizm yanlısı bir eylemciye dönüşürken, savurganlık ve sefahat içinde yaşayan Alfredo, dolaylı olarak da olsa yükselen faşist siyasi iklimin destekçisi olur.

Filmde iki yetişkinin farklı siyasal görüşleri üzerinden işçi-patron ilişkisi ve Olmo Dalco’nun liderliğinde işçilerin baş kaldırması mükemmel bir şekilde anlatılır. Yönetmen 1900/Novecento filmi ile gerek Robert De Niro ve Gerard Depardieu gibi isimlerden oluşan enfes oyuncu kadrosu gerekse solcu ve faşist gibi iki zıt ideolojinin aynı nesildeki çarpışmasını çok iyi anlatan ve bunu sinemaya iyi bir şekilde aktarmayı başaran hikâyesiyle adını sinema tarihine altın harflerle yazdırmayı başarır.

317 dakikalık bu tarihi yapımı izlerken sinema perdesinin her sahnesinin İtalya’nın yakın tarihine ayna tutan çarpıcı karelerle dolduğuna şahit olacaksınız.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Bernardo Bertolucci
Oyuncular: Robert De Niro, Dominique Sanda, Gêrard Depardieu, Stefania Casini

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.