Haberler

19. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin Ödülleri Belli Oldu!

Bu yıl 5-12 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde verilecek ödüller belli oldu.

uçan süpürge ödülleri

19. yılını kutlayan festivalin bu yılki Onur Ödülü oyuncu Selda Alkor’a verilecek. İlk olarak 1965 yılında Cumartesi Senin Pazar Benim filmindeki rolüyle sinema hayatına başlayan oyuncu 50 yıllık oyuncu kariyerinde 70’e yakın filmde rol alarak, Türk sinemasının önde gelen isimleri arasında yer almakta.

Aramızdan erken yaşta ayrılmış usta sinemacı Bilge Olgaç anısına 2003 yılından itibaren Uçan Süpürge tarafından verilen Bilge Olgaç Başarı Ödülleri, sinemaya kamera önü ve arkasında emek veren kadınlara sunuluyor. Bu seneki festivalde bu ödüle sahip olacak isimler ise, 2001-2008 yılları arasında Belgesel Sinemacılar Birliği’nde çalıştıktan sonra kendi yapım evi olan Asmin Film’i kuran Bingöl Elmas, kariyerine ışık asistanı olarak başlayan görüntü yönetmeni Meryem Yavuz ve tiyatro, sinema ve televizyon oyunculuğunun yanı sıra seslendirme sanatçılığı da yapan Tülay Bursa.

Ve son olarak festivalin son birkaç yıldır verdiği Tema Ödülü, Diyarbakır’daki bombalı saldırı sırasında iki bacağını kaybeden, her şeye rağmen sinemadan ve film çekmekten hiç vazgeçmeyen ve mücadelesiyle hepimize umut veren Lisa Çalan’a verilecek.

Erdem Cerrah
1992 Ağustos’unda Eskişehir’de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu. Akşam yatmak, sabah da kalkmak bilmeyen bir insan. Çocukluğundan beri tam bir basketbolsever. Filmler ise vazgeçilmezi. Fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladığı şu sıralarda izlenmesi gereken filmler, okunması gereken kitaplar ve dinlenmesi gereken müzikler arasında sıkışıp kalmışlık hissini tatmakta.

Yorum yaz