Pandemi nedeniyle ertelenen 18. Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali 12-22 Haziran tarihleri arasında “Hak Odaklı Sinema” temasıyla online olarak yapılacak. Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra söyleşi, atölye, paneller ile online buluşmalara da yer verilecek.

filmmor kadın filmleri festivali

 

Korona virüsü sebebiyle kültür-sanat etkinlikleri tek tek iptal edilmiş ve bu durumdan film festivalleri de nasibini almıştı. Bazı festivaller çevrim içi ortamda (online olarak) düzenlenmeyi uygun görürken bazı festivaller ise festival ruhunu bozmamak için tamamen iptal edilmişti. Virüse karşı önlem almak amacıyla çevrim içi düzenlenecek olan festivallerden biri de 18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali oldu.

Mart-Mayıs 2020’de 7 şehirde yapılması planlanan fakat korona virüsü pandemisi nedeniyle ertelenen 18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali her koşulda buluşmak, dayanışmak, üretmek için 12-22 Haziran tarihleri arasında festival web sitesinde online yapılacak. Festival 12 Haziran 21.00’da yeryüzünün dört yanından festivali mümkün kılan kadınlarla birlikte, online canlı yayınla açılacak.

Hak Odaklı Sinema, Kadınların Sineması, Feminist Kadraj, Bedenimiz Bizimdir, Cinsiyetler ve Filmi Takip bölümlerinin yer aldığı festival, Feminist Bellek bölümünde bu yıl öykülü sinemanın kurucusu Alice Guy-Blaché ’yi, Feminist Kadraj bölümünde ise Claire Pijman’ı ağırlıyor.

Filmmor web sitesinden izlenebilecek festivalde online panel, söyleşi ve atölyeler de yapılacak. 12-22 Haziran’da seyirciyle buluşacak olan 18. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde Hak Odaklı Sinema, Yerelde Kültür Sanat Üreten Kadınlar panelleri, Evde Kendi Filmini Yap atölyesi gibi etkinlikler, forumlar, yönetmen-ekip sohbetleri yapılacak. Sektör buluşmalarında bu yıl Kameralı Kadınlar buluşuyor.

Festivalin yine online olarak yapılacak kapanışında bu yılın Altın Bamya Ödülleri de açıklanacak. Mor Kamera Dayanışma Ödülü telif hakkı gözetilerek festivalde yer alan tüm filmlerin, çünkü: “Eşit hak, alan, ücret, telif lütuf değil, hediye değil; kadınların hakkı”.

Tüm film ve etkinlikler www.filmmor.org adresinden kayıt yaptırarak İngilizce-Türkçe altyazı-çeviri ile ücretsiz olarak izlenebilecek.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.