Bu yıl 16’ncısı düzenlenecek olan Boston Turkish Festival/Boston Türk Film ve Müzik Festivali (BTFF), ABD’de 16 Mart’ta başlıyor. Festival, Cem Yılmaz’ın başrolde olduğu Yüksel Aksu’nun yönetmenliğini yaptığı “İftarlık Gazoz” filmi ile açılış yapacak.

ABD’de gerçekleştirilecek olan ve Kuzey Amerika’nın en saygın Türk filmi festivallerinden biri olarak bilinen festivalde bu yıl 25 film gösterilecek.

Boston Türk Film ve Müzik Festivali (BTFF) Kurucu Direktörü Erkut Gömülü, yaptığı yazılı açıklamada festivalin yüksek kalibreli ve zengin bir programa sahip olduğunu belirterek, etkinliğin Türkiye’nin, Türk sinemasının ve yönetmenlerinin ABD’de tanıtımına büyük katkısı olduğunu ifade etti.

16 Mart’ta Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde “İftarlık Gazoz” filminin gösterimiyle başlayacak festival, filmin gösteriminin ardından Müze’deki açılış resepsiyonu ile devam edecek.

2 Nisan’da Zeki Demirkubuz’un “Kor” filmi ile sona erecek olan festivalin, konserler ve fotoğraf sergisi ile 23 Nisan’a kadar devam edeceği öğrenildi.

Türk Sinemasında Mükemmellik Ödülü Uğur Yücel’in

Festival kapsamında 11’inci kez verilecek olan Türk Sinemasında Mükemmellik Ödülü‘nü alacak ismin ise Uğur Yücel olacağı öğrenildi. Yücel, ödülünü “Muhsin Bey” filminin yenilenmiş kopyasının gösteriminden sonra düzenlecek törende alacak.

Festivalin ayrıca müzik ve fotoğraf sergisi programlarında da değerli Türk sanatçıların eserleri yer bulacak.

Muhsin Bey

Program:

Festival programı Onur Karaman‘ın Atilla’nın Geçtiği Yer, Ümit Köreken‘in Mavi Bisiklet, Çağıl Nurhak Aydoğdu‘nun Yarım, Ozan Açıktan’ın Annemin Yarası, Mehmet Kurtuluş ve Ayşe Ünal’ın Kötü Kedi Şerafettin, Görkem Yeltan’ın Yemekteydik ve Karar Verdim, Talip Karamahmutoğlu’nun Mezarcı, Çiğdem Sezgin’in Kasap Havası, Uğur Yücel’in Yazı Tura, Ejder Kapanı, Yavuz Turgul’un Muhsin Bey, Rıza Sönmez’in Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var, Özcan Deniz’in İkinci Şans, Atalay Taşdiken’in Arama Motoru, Hacı Mehmet Duranoğlu’nun Bir Filmi Aramak, Mete Gümürhan’ın Genç Pehlivanlar, Barış Kaya ve Soner Caner’in Rauf, Bedran Güzel’in Küçük Esnaf, Kıvanç Sezer’in Babamın Kanatları ve Zeki Demirkubuz’un Kor adlı filmlerinden oluşuyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.