Bu yıl 16’ncısı düzenlenen 74 ülkeden toplamda 2 bin 217 kısa filmin başvurusuyla düzenlenen Akbank Kısa Film Festivali’nin sonuçları belli oldu.

Koronavirüs sebebiyle Akbank Sanat’ın Instagram hesabından canlı yayınla düzenlenen festival töreninde ünlü oyuncu Ceyda Düvenci sunuculuk görevini üstlendi. Dünyanın çeşitli yerlerinden katılımla gerçekleştirilen festival, bu yıl Ulusal Yarışma Kategorisi, Akbank Kısa Film Forum Senaryo Yarışma Bölümü ve Uluslararası Yarışma Kategorisi’nden oluştu.

Görüntü yönetmeni Cansu Boğuşlu, akademisyen Ahmet Bikiç ve yönetmen Selim Evci’nin ön eleme jürisi olarak görev aldığı festivalde finalde değerlendirilmek üzere Ulusal Yarışma Festival Kısaları için 14 film ve Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü için 14 film belirlendi.

Oyuncu Öykü Karayel, yönetmen Can Evrenol, yönetmen Mehmet Bahadır Er, oyuncu Tamer Levent ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’nın Ulusal Yarışma Festival Kısaları‘nda ana jüri üyeliği yaptığı kategoride yönetmenliğini Gökalp Gönen’in üstlendiği 20 dakikalık “Avarya” filmi “Ulusal Yarışma En İyi Film Ödülü“ne layık görüldü. Aynı kategoride mansiyon alan filmler ise Kasım Ördek’in yönetmen koltuğuna oturduğu 14 dakikalık “Yağmur Olup Şehre Düşüyorum” ile Ahmet Keçili imzalı 17 dakikalık “Dede” filmi oldu.

Avarya, Gökalp Gönen.

Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar kategorisinde; yönetmen Maryna Er Gorbach, oyuncu Afsaneh Pakroo, belgesel yönetmeni Sinisa Gacic, yönetmen Tolga Karaçelik ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı ana jüri üyesi oldu. Bu kategoride birinciliğe layık görülen film, Çekya’dan yönetmenliğini Daria Kashcheeva‘nın üstlendiği “Daughter” filmi oldu. Kashcheeva, bu filmle bu yıl “En İyi Animasyon Kısa Film” dalında Oscar’a aday gösterilmişti. Aynı kategoride mansiyona layık görülen film ise Mısırlı yönetmen Morad Mostafa‘nın 22 dakikalık “Ward’ın Kına Partisi (Ward’s Henna Party)” ile İranlı yönetmen Mohammad Hormozi‘nin 15 dakikalık “İç Dünya (Inner Self)” filmi oldu.

Daughter, Daria Kascheeva.

Bu yıl toplamda 752 senaryonun başvurduğu Akbank Kısa Film Forum’unda; finale kalan 8 senaryo arasından en iyi olanı jüri üyeleri oyuncu Tuğçe Altuğ, senarist Akın Aksu, yazar ve yönetmen Melik Saraçoğlu seçti. Yapılan değerlendirmeler sonucunda “Akbank Kısa Film Forum En İyi Senaryo Ödülü”nü Sandra Peso‘nun “Bimba” projesi kazandı. Aynı kategoride Ayça Çiftçi‘nin “O Yaz” adlı senaryosu ise mansiyona layık görüldü.

Kısa Film Projesi Olanlara Müjde!

Ayrıca, festival kapsamında bu yıla özel “Evde Kısa Film Yarışması” düzenlenecek. Yarışmaya katılan kişiler son 1 ay içerisinde çektikleri en az 2 en fazla 5 dakika süren filmleriyle başvuruda bulunabilecek. 4-24 Mayıs tarihleri arasında yapılan jüri değerlendirmeleri sonucunda kazanan isimler 5 Haziran‘da Akbank Sanat’ın Instagram hesabından açıklanacak.

Serap ILGIN | Fil’m Hafızası

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.