Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen ‘KISA-CA Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali ’ yönetmen Ertem Göreç ve usta oyuncu Salih Güney’in onur konuğu olduğu törenle açıldı.

12106847_1534817080141927_8829817770306588247_n

Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen festival, İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Şenol Çöm’ün yönetmenliğini yaptığı “KISA-Ca teaser” ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Can’ın yönettiği “Oxfordlu Ziyaretçi Gertrude Bell” filmlerinin gösterimiyle başladı. Açılışa, SÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, aralarında yönetmen Osman Sınav ve oyuncu İpek Tuzcuoğlu’nun da bulunduğu jüri üyeleri, sanatçılar, yönetmenler, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kalender, yaptığı konuşmada, festivalin birçok ülkeden katılan filmlerle 6 yıldır uluslararası düzeyde gerçekleştirildiğini ve festivale her yıl çok değerli onur konukları, sanatçılar ve yönetmenlerin katıldığını belirtti.

489430

Konuşmaların ardından Salih Güney ve Ertem Göreç’e onur ödülü olarak SÜ Sanata ve Bilime Saygı Heykelciği takdim edildi. Usta oyuncu Salih Güney, etkinliğe katılmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, dünya üniversiteleri arasında ilk 500’e girmeyi zorlayan bir üniversiteden böyle bir ödül almanın kendisini onurlandırdığını vurguladı. Törenin ardından, İletişim Fakültesi Sergi Salonu’nda Ertem Göreç, Salih Güney ve Şerif Sezer Film Afişleri Sergisi’nin açılışı yapıldı. Koleksiyoner Vadullah Taş’ın arşivinden seçilerek hazırlanan sergide, Göreç ve Güney film afişlerini imzalayıp öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Festivale ülkemizden ve Rusya, İran, İtalya, Bangladeş ve Hindistan’ın da aralarında bulunduğu pek çok ülkeden 300 yakın kısa film başvurdu. Ön elemeyi geçen 57 yapım arasından kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon dalında dereceye girenlere ödülleri verilecek. Festival kapsamında Süleyman Demirel Kültür Merkezi salonlarında, film gösterimlerinin yanı sıra çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.