Bu yıl 15. kez 40 ülkeden 111 kısa ve 3 uzun metraj filmin katılımıyla gerçekleşecek Akbank Kısa Film Festivali Programı belli oldu.

15. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında; ‘Festival Kısaları’, ‘Dünyadan Kısalar’, ‘Kısadan Uzuna’, ‘Deneyimler’, ‘Belgesel Sinema’, ‘Perspektif’, ‘Özel Gösterim’ ve ‘Akbank Kısa Film Forum’ bölümleri ile yurt içi ve yurt dışından geniş katılımlı atölye çalışmaları ve söyleşiler ile 18-28 Mart tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak.

Ulusal ve Uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştirilecek olan 15. Akbank Kısa Film Festivali, Yarışma Bölümü’ne başvuran yapımlar arasından, festival özel jürisinin değerlendirmeleriyle belirlenecek olan en iyi filmlere 5 bin Dolar ödül takdim edilecek.

Ayrıca Akbank Kısa Film Forum bölümünde ise yapım desteği amaçlı bir kısa film senaryo yarışması gerçekleştirilecek ve yazılan en başarılı senaryo Akbank Sanat tarafından 5 bin TL ile ödüllendirilecek.

Kazanan yapımlar, Festival’in ardından Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki üniversite kampüslerinde düzenlenecek ‘Ödüllü Filmler Üniversitelerde’ etkinliği kapsamında seyirciyle buluşacak.

Kısadan Uzuna bölümünde bu yıl genç yönetmen Mehmet Can Mertoğlu konuk olurken, Belgesel Sinema bölümünün konuğu ise Hırvat yazar ve yönetmen Nebojsa Slijepcevic olacak. Forum bölümünde gerçekleştirilecek Kısa Film Senaryo Yarışması kapsamında Sırp yazar ve yönetmen Gordan Matić de senaryo atölyesi gerçekleştirecek.

Bu yıl festivalde Özel Gösterim kapsamında Latin Amerika filmleri yer alacak. Ayrıca atölye söyleşi kısmında ise, Hazar Ergüçlü, Ercan Kesal, Gökhan Tiryaki, Yekta Kopan, Hakan Bıçakçı gibi çok sayıda değerli sanatçı deneyimlerini sinemaseverlerle paylaşacak.

15. Akbank Kısa Film Festivali hakkında detaylı bilgi için: http://www.akbanksanat.com/kisa-film-festivali/15-akbank-kisa-film-festivali

15’inci Akbank Kısa Film Festivali jüri üyeleri ise şu şekilde:

Ön Jüri Üyeleri
1. Nagihan Çakar Bikiç – Akademisyen
2. Ahmet Rıfat Şungar – Oyuncu
3. Selim Evci – Yönetmen

Ulusal Jüri Üyeleri
1. Funda Eryiğit – Oyuncu
2. Ercan Kesal – Yönetmen, Senarist, Oyuncu
3. Ömür Atay – Yönetmen, Senarist
4. Melikşah Altuntaş – Sinema Yazarı
5. Derya Bigalı – Akbank Sanat

Uluslararası Jüri Üyeleri
1. Elite Zexer – Yönetmen, Senarist
2. Nebojsa Slijepcevic – Belgesel Yönetmeni
3. Gordan Matic – Yönetmen, Senarist
4. Hayk Kirakosyan – Görüntü Yönetmeni
5. Derya Bigalı – Akbank Sanat

Akbank Kısa Film Forum Jüri Üyeleri
1. Ahu Türkpençe – Oyuncu
2. Tunç Davut – Yönetmen, Senarist
3. Erdem Tepegöz – Yönetmen, Senarist

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.