Her yıl 14 Şubatta kutlanan Dünya Öykü Günü’nün açılış bildirisini bu yıl Aslı Erdoğan okuyacak.

Geçtiğimiz yıllarda Füruzan, Murathan Mungan, Nezihe Meriç gibi isimlerin kaleme aldığı açılış metni bu yıl Aslı Erdoğan tarafından okunacak.

19:30 – 21:30 saatleri arasında Beyoğlu’ndaki Cezayir Toplantı Salonu’nda gerçekleşecek etkinlikte Deniz Türkali (Aslı Erdoğan’ın “Başlangıç”), Ece Dizdar ve Emir Çubukçu (Leyla Erbil’in “Clinton Gadson”), Tuğrul Tülek (Bilge Karasu’nun “Doğum” ve “İlk Susan”) öykülerini seslendirerek geceye destek verecek. Kutlama Yeşim Narter ve Hayrettin Sarı çiftinin Astor Piazzallo’dan Libertango’yu yorumlamasıyla sona erecek.

Dünya Öykü Günü’nün bu yıl İstanbul’daki etkinliklerinin organizasyonunu üstlenen Öykü Gazetesi’nin tanıtım metni şu şekilde:

“90’lı yılların ortalarından itibaren Ankara Öykü Günleri adı altında büyük edebiyat buluşmalarını gerçekleşir. Bu edebiyat buluşmalarından 2002 yılında bir gün doğar: 14 Şubat Dünya Öykü Günü!
Ankara’da doğan “14 Şubat Dünya Öykü Günü” projesi, Mexico City’de yapılan 69. Uluslararası P.E.N. Kongresi’nin Delegeler Meclisi toplantısında onaylanarak kabul edilir. “14 Şubat Dünya Öykü Günü” dünyanın farklı coğrafyalarında farklı dillerince kutlanmaya başlar.
Öykü, yaşamın sesidir. Bundan dolayı, “Bir insanı sevmekle başlar her şey,” ve bizler, her şeyin, yaşamın, sevginin, umudun, barışın, öykünün paylaştıkça anlam kazanacağına inanıyoruz. Bu duygularla Türkiye’de ve Dünya’da 14 Şubat Dünya Öykü Günü’nü birlikte kutluyoruz!”

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.