“Kadınlar sinema yapıyor” diyerek yola çıkan Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin 14. yolculuğu 12 Mart’ta İstanbul’da başlıyor. 7 şehirden geçerek 30 Nisan’a kadar sürecek festival “Kadın Cinayetleri Önlenebilir: Dayanışma Yaşatır” sloganıyla 20 Mart’a kadar İstanbul’da olacak.

filmmor-as(pp_w1200_h621)

30 ülkeden kadınlar ve filmlerini bir araya getirecek olan 14. Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 12 Mart’tan itibaren 7 şehre, ‘’dayanışmayla yaşamak ve yaşatmak’’ dileğiyle yola çıkıyor. Bu yıl dünyanın dört bir yanından 300’e yakın film başvurusu alan festivalde 70’i aşkın film izleyiciyle buluşacak.Festivalde her yıl yer alan “Kadınların Sineması”, “Kendine Ait Bir Cüzdan” ve “Cins-Cinsiyet-Cinsiyetler” bölümlerine bu yıl “Kadın Cinayetleri Önlenebilir – Kadın Dayanışması Yaşatır”, Video-Art Seçkisi, “Kadınlar Vardır” ve iki toplu gösterim bölümleri eklendi. Geçen yıl aramızdan ayrılan feminist sinemanın ustalarından ‘’Chantal Akerman’’ toplu gösterimi İstanbul Modern işbirliğiyle yapılacak. “Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da Kadınların Sineması” başlıklı toplu gösterimde ise Fas’tan İran’a dek uzanan coğrafyadan kadın yönetmenlerin filmleri yer alacak. Film gösterimlerinin yanı sıra atölye, panel, forum ve söyleşilerle de kadınların sözü, deneyimi, katkısı ve gündemi festivalde yer alıyor.

14. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali yarışmasız olmakla birlikte yine iki özel “ödül” var. İlki, kadınların düşlerine alan açan ilk filmlere verilen bir dayanışma ödülü: Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü. İkincisi olan, Türkiye sinemasındaki cinsiyetçiliğe dikkat çekmek amacıyla verilen ”Altın Bamya Ödülleri” bu yıl 8. kez sahiplerini bulacak. “Gelecek yıllarda ödül verecek aday bulamamak dileğiyle” yola çıkılan Altın Bamya Ödülleri’ni bu yıl internet üzerinden oylama yapan izleyiciler belirleyecek.

Kadınların deneyimleri, düşleri ve ürettiklerini sinema aracılığıyla paylaşmayı sürdüren festival, İstanbul’un ardından 26-27 Mart’ta Hatay, 2-3 Nisan’da Adana, 9-10 Nisan’da Bodrum, 16-17 Nisan’da Mardin, 23-24 Nisan’da İzmir ve 29-30 Nisan’da Van’a gidecek.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.