Haberler

13. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Başlıyor

13. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Başlıyor

13. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 1 – 7 Mayıs tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor!

 

İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak gerçekleşecek festivalde bu yıl “Sessizlik Sinemada Güzeldir!” teması ile 10 farklı ülkeden toplam 65 film gösterilecek.

Türkiye ve dünyanın dört bir yanından, emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan festival; Sine-Sen (DİSK), Dev Sağlık-İş (DİSK), Basın-iş (DİSK), Tez Koop-İş (TÜRK-İŞ), Tek Gıda-İş (TÜRK-İŞ), Ses (KESK), Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri, Sendika.Org, Alternatif Medya Derneği tarafından düzenleniyor.

13. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 4 şehirdeki gösterimlerden sonra 8 Mayısta Bursa’dan başlayarak bir çok şehirde tekrarlanarak bütün yıl sürecek uzun bir yolculuğa çıkacak.

Açılış, 2 Mayıs 2018 saat 19:30’da İrfan Değirmenci’nin sunuculuğuyla Şişli Kent Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Ercan Kesal’ın “Fındıktan Sonra” filmi ile açılacak olan festivalin ilk gecesinde Ayşen Gruda gecenin özel konuğu olacak. Erdal Güney’in bir dinletisinin olacağı gecede her yıl olduğu gibi bu yıl da sinemaya verdiği emeği nedeniyle bir set emekçisine “teşekkür plaketi” verilecek.

Festival temel ilkesinden taviz vermeden bütün gösterimlerini ücretsiz olarak izleyicisiyle buluşturmaya bu yıl da devam edecek.

Festival Programı

Festivalde bu yıl ilk gösterimlerini gerçekleştirecek filmlerin de olduğu değişik ülkelerden filmler var.
13. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali “sessiz kalmayanların öyküleri”nin anlatıldığı filmlerden oluşan bir seçkiyi izleyicilerle buluşturuyor.

• 2017 yapımı “The Acting Class/Oyuncu Sınıfı” filmi Türkiye’de ilk defa gösterilecek. Yönetmenleri Mike Wayne ve D’eidre Oneil festivalimizin konuğu olarak İngiltere’den gelecekler ve 3 Mayıs akşamı filmlerinin özel gösterimine katılacaklar. Yönetmenlerden Mike Wayne’in sinema üzerine Yordam Yayınlarından basılmış kitapları bulunuyor.

• Festival her yıl Japonya sinema tarihinden bir filmi seçiyor ve Japoncadan Türkçeye çevirerek gösteriyor. Bu yıl da Yamamoto Satsuo’nın yönettiği 1955 yapımı “Ai Surebo Koso/Sevdiğin Müddetçe” filmi seyirci ile buluşacak.

• Portekiz’deki bir fabrika işgalinin öyküsünü anlatan 2017 yapımı Kurmaca “Hiçlik Fabrikası” dikkat çeken bir diğer film.

• İtalyan yönetmen Michelangelo Severgnini’nin 2018 yapımı “Yedek Köleler/Schiavi di riserva” filmi mülteci konusuna İtalya’dan bakıyor. Film, Dünya ilk gösterimini festivalde yapacak.

• Türkiye’de ilk gösterimini yapan bir başka film de yönetmenliğini İsveçli yönetmen Bo Widerberg’in yaptığı “Kuzgun Çıkmazı/Kvarteret Korpen

• 40 yıldır İsveç’te yaşayan yönetmen Muammer Özer’in “Hollywood Kaçakları” isimli filmi de bu yıl gösterimde yer alacak ilginç filmlerden biri…

Ayrıca daha önce ülkemizde gösterime giren ancak az sayıda sinema salonunda yer bulabilen

Pelin Esmer’in “İşe Yarar Bir Şey”,

Onur Saylak’ın yönettiği “Daha”,

Ceylan Özgün Özçelik’in yönettiği “Kaygı”,

Fikret Reyhan’ın yönettiği “Sarı Sıcak”,

Mustafa Kara’nın yönettiği “Kalandar Soğuğu

filmlerini kaçıranlar için festivalde izleme fırsatı doğacak.

İşçi Filmleri Festivali kapsamında, Oyuncular Sendikası tarafından 7 Mayıs 2018 tarihinde Aynalı Geçit Etkinlik mekanında Taner Rumeli’nin moderatörlüğünde Sermet Yeşil, Tilbe Saran, Mehmet Onat Öztürk ve Fırat Tanış’ın katılımı ile “Türkiye’de Bir İşçi Olarak Oyuncu” konulu bir panel gerçekleştirilecektir.

Festival Filmlerinin 4 İldeki Gösterim Yerleri

İstanbul Avrupa Yakası: Fransız Kültür Merkezi, Beyoğlu Sineması, Yeşilçam Sineması, Aynalı Geçit Etkinlik Mekanı, Komşu Kapısı Maçka Dayanışma Derneği

İstanbul Anadolu Yakası: Kimya Mühendisleri Odası, Barış Manço Kültür Merkezi, Kadıköy Halkevi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Ankara: Çağdaş Sanatlar Merkezi, Sinetopya, ODTÜ Vişnelik Tesisleri Çankaya Evleri, Çankaya Belediyesi Bahar Evleri, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Mimarlar Odası, SES Ankara Şubesi, Ahmed Arif Parkı, Batıkent Metro, Jeoloji Mühendisleri Odası, Aşık Mahsuni Şerif Parkı Çayyolu Kent Meclisi, Halkevi Şubeleri

İzmir: İzmir Mimarlık Merkezi, İzmir Halkevi, İzmir Sanat, Fuar Gençlik Tiyatrosu, Karşıyaka Belediyesi Çarşı Kültür Merkezi, Üçyol Uğur Mumcu Parkı Anfi Tiyatro, Urla Toprak Sahne Tiyatrosu Necati Cumalı Sahnesi

Diyarbakır: KESK’e bağlı sendika salonları

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Zeynep Enginer
1991 yılının Ağustos'unda doğdu. İradesi dışında gerçekleşen bu olay takdir edersiniz ki birtakım aktiviteler gerçekleştirmesine de olanak tanıdı. Bu kez iradesiyle; İzliyor, okuyor, yazıyor, yemek yapıyor ve yiyor. Psycho izlemekten ve barbunya yemekten asla sıkılmıyor.

Yorum yaz