Türkiye ve dünyanın dört bir yanından, emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı amaçlayan 12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 1 – 7 Mayıs tarihleri arasında izleyici ile buluşacak.

 

İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak gerçekleşecek festivalde bu yıl cesaret teması ile 15 farklı ülkeden toplam 61 film gösterilecek.

Festivalin açılış gecesi 2 Mayıs’ta Şişli Kent Kültür Merkezi’nde yapılacak. Gecede açılış filmi olarak Kibar Feyzo gösterilecek ve filmin başrol oyuncularından Müjde Ar özel konuk olarak etkinlikte yer alacak. Yine açılış gecesinde her yıl olduğu gibi bir set işçisine plaket verilecek.

Dört şehirdeki gösterimlerinden sonra festival, birçok kenti kapsayan ve yıl boyu sürecek bir etkinlik olacak. Bir çok filmin ilk olarak gösterileceği festival tamamen ücretsiz.

Cesaret Teması

Festivalde, Karagöz ile Hacivat’ın din bezirganlarına karşı cesaretinden, Ana Yurdu’nda bir kadının taşra muhafazakarlığına karşı cesaretine, Babamın Kanatları’nda şirketin önerdiği ölüm diyetini reddeden işçi eşinin cesaretinden, Maho Ağa’ya karşı Kibar Feyzo’nun cesaretine birçok güzel örneğin yanı sıra “Halkın Sanatçısı” Yılmaz Güney’in Umut, Arkadaş, Sürü, Yol ve Duvar’daki cesaretine de tanık olmak mümkün.

Festivali Düzenleyen Kurumlar

Türkiye ve dünyanın dört bir yanından, emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan festival; Sine-Sen (DİSK), Dev Sağlık-İş (DİSK), Tez Koop-İş (TÜRK-İŞ), Tek Gıda-İş(TÜRK-İŞ), Ses (KESK), Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri, ÇEVBİR, CAPULTV ve Sendika.Org tarafından düzenleniyor

Film gösterimlerinin ücretsiz olduğunu bir kez daha dile getirirken etkinliğin kalabalık bir gönüllü ekip tarafından gerçekleştirildiğini de belirtelim. Bu yıl 12.’si gerçekleştirilecek festivali her yıl çok sayıda sinemasever takip ediyor. Ayrıca festival kapsamında söyleşi ve workshop gibi yan etkinlikler de düzenleniyor. Filmleri Türkçe altyazılı olarak izlemek mümkün.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.