Türkiye’de kısa film alanında etkin bir platform oluşturan Akbank Kısa Film Festivali, bu yıl 7-17 Mart 2016 tarihleri arasında 12. kez düzenlenecek. Festival bu yıl 65. Berlin Film Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı’yı kazanan Cafer Panahi’nin sinemasından bir seçki sunacak.the_jailed_director_who_became_a_cause_celebre-1280x960

7 – 17 Mart tarihleri arasında 12. kez düzenlenecek olan Festival’in “Deneyimler” bölümü, 65. Berlin Film Festivali’nde büyük ödül olan Altın Ayı ödülü kazanan Cafer Panahi’nin sinemasını mercek altına alıyor. Usta yönetmenin Altın Ayı ödüllü son filmi Taksi Tahran 11 Mart Cuma günü saat:20.30’da sinema tutkunlarıyla buluşacak. Ayrıca film gösterimi öncesi aynı gün saat 18.30’da Müge Tüfenk moderatörlüğünde yönetmenin kızı Solmaz Panahi ve kurgu yönetmeni Mastaneh Mohajer’in konuşmacı olarak katılacağı bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Festival, ilk kez oluşturulan uluslararası gösterim kategorisi “Perspektif” bölümü ile, kapsamını daha da genişletti. Dünyanın farklı bölgelerinden 822 kısa film başvurusu alan Akbank Kısa Film Festivali, kısa film alanında yaşanan hareketliliğe tanıklık etmekte. Bu yıl toplam 28 ülkeden toplam 104 film festivalde seyirciyle buluşacak.

18637569399_fcd32e26fb_o

Bu yıl festivalde dünya sinemasının büyük ustalarından, Cafer Panahi’nin sineması mercek altına alınıyor. Konuklar arasında, yönetmenin kızı Solmaz Panahi, İranlı kurgucu Mastaneh Mohajer, Saraybosna Film Festivali’nin programcısı Elma Tataragic, Shorts International kurucusu Carter Pilcher, Macar yönetmenler David Geczy ile Gabor Hörcher, genç yönetmenlerimizden Tolga Karaçelik, belgesel çalışmalarıyla Semra Güzel Korver, oyuncu Nadir Sarıbacak, Onur Ünsal, Bülent Emin Yarar, Settar Tanrıöğen, Tuba Büyüküstün, Türkü Turan, görüntü yönetmeni Ferhat Öçmen, senarist Ebru Ceylan, yönetmenler Hakkı Kurtuluş ve Ferit Karahan, gibi sinema alanında deneyimli çok sayıda sanatçı festivalde yer alıyor. Özel Gösterim bölümünde ise Macaristan’dan kısa filmler programda.

Film Festivali hakkında detaylı bilgi için http://www.akbankkisafilmfestivali.com ve http://www.akbanksanat.com adresleri ziyaret edebilirsiniz. Festival programı için ise tıklayın.

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.