Adını Gogol’ün Palto isimli eserinden alan, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi desteğiyle Palto Film Günleri bu yıl 11. kez 18-24 Aralık tarihleri arasında Eskişehir’de gerçekleşecek.

11. Palto Film Günleri, açılışı 18 Aralık Pazartesi günü Anadolu Üniversitesi Sinema Anadolu’da Fikret Reyhan’ın Sarı Sıcak filmi ile yaptıktan sonra Yönetmen Fikret Reyhan, filmin oyuncuları Mehmet Özgür ve Aytaç Uşun ile söyleşi gerçekleşecek. Ardından Peyote’de SATTAS konseri ile devam edecek.

Her yıl farklı konseptte hazırlanan film günleri, bu yıl Yusuf Atılgan’ın Aylak Adam adlı eserindeki “Sinemadan Çıkmış İnsan” tanımlaması üzerine kurulu. Aksel Ceylan, Efe Kaptanoğlu ve Taylan Özgür Akçam tarafından geliştirilen proje için fotoğrafçı Kerem Çobanlı, sinemaya emek ve gönül vermiş, “sinemadan çıkmış” isimleri fotoğrafladı.

Halil Ergün, Nur Sürer, Demet Evgar, Ercan Kesal, Erkan Can, Yekta Kopan, Tülin Özen, Ömer Faruk Sorak, Tolga Karaçelik, Mahmut Fazıl Coşkun, Cem Davran, Ceylan Özçelik, Hazar Ergüçlü, Yusuf Atılgan’ın oğlu Mehmet Atılgan’ın da aralarında bulunduğu birçok sinemaya emek vermiş oyuncu, yönetmen, yazar, senarist, ses sanatçısı ve seyirci 11. yılın iletişim çalışmalarında fotoğraflarıyla
yer aldı.

Onur Ünsal’ın oynadığı ve Erkan Can’ın seslendirdiği Palto Film Günleri tanıtım filmini Engin Erden yönetti. Yapımcılığını Mesut Tasasız, görüntü yönetmenliğini Firar Güney Kayran üstlenirken, filmin müziğini de Jinglehouse’dan Burak Ekinil yaptı.

Festivalde Yerli Sinema, Belgesel, Cannes Seçkisi, Dünya Festivalleri ve Gece Yarısı kuşaklarında toplamda 12 film gösterimde olacak.

Sarı Sıcak (Fikret Reyhan)

Kar (Emre Erdoğdu)

Blue (Sertan Ünver)

Benim Varoş Hikayem (Yunus Ozan Korkut)

Tutku Oyunu (François Ozon)

Have a Nice Day (Jian Liu)

Sevgisiz (Andrey Zvyagintsev)

Thelma (Joachim Trier)

120 BPM (Robin Campillo)

Jüpiter’in Uydusu (Cornel Mundruczo)

Djam (TonyGatlif)

93 Yazı (Carla Simon)

Atölye çalışmalarında ise bu yıl; G.O.R.A, Aşk Tesadüfleri Sever, Şans Kapıyı Kırınca gibi filmlerin ünlü görüntü yönetmeni Veli Kuzlu “Bu Görüntüleri Kim Yönetiyor” atölyesinde soruları cevaplayacak. 8 Saniye, Kabadayı gibi filmlerinin drone operatörü Ömer Gülas ise “Uçan Atölye” ile genç ve meraklı sinemaseverler için orada olacak.

“… rağmen sinema” diyenler için: Askıda Bilet

Bu uygulama sayesinde, seyirciler herhangi bir seansa bilet alıp bu biletlerini gişeye, yani askıya, ekonomik zorluk çeken sinemaseverlerin ücretsiz temin edebilmesi için bırakması ile gerçekleştirilecek

Festival Programı ve Ayrıntılı bilgi için;

http://www.paltofilmgunleri.com/

Festivali sosyal medyadan takip etmek için;

#paltonugiygel
#birliktegüzel

facebook
instagram
twitter

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.