İlk kez yurtdışından bir film festivali, bu yıl Türkiye’de düzenleniyor. 2020 Ekim ayında İzmir’de düzenlenecek 11. Balkans Beyond Borders Kısa Film Festivali başvuruları başladı.

11. Balkans Beyond Borders Short Film Festivali bu sene “contr(u)st (tezatlık ve güven)” temasıyla yola çıktı. Genç film yönetmenleri, bu yılın tema başlığından esinlenerek çektikleri filmleri 1 Haziran’a kadar gönderebilecekler. Yönetmenler, 30 dakikaya kadar olan tüm kısa film türleriyle (kurmaca, animasyon, deneysel ve belgesel) Filmfreeway üzerinden başvuru yapabilecekler.

Balkanların en iyi kısa film festivallerinden olan bu yıl 11. kez düzenlenecek Balkans Beyond Borders Kısa Film Festivali Yarışması’nda En İyi Film Ödülü alan filme 1000 Euro ödül verilecek. Yarışmada En İyi İlk Film Ödülü ve Seyirci Özel Ödülü alan filmlere de para ödülü takdim edilecek. Seyirci Özel Ödülü hariç diğer ödüller, Balkan film endüstrisinin uzman ve tanınmış isimlerinden oluşan jüri tarafından verilecek. Bununla birlikte jüri tarafından bazı filmlere de Mansiyon Ödülü verilecek.

Balkans Beyond Borders Kısa Film Festivali, her yıl farklı bir ülke ve şehirde düzenlenen ve tüm ilgisini Balkan ülkelerine yönlendiren ender film festivallerinden birisidir. 2010 yılından itibaren festival, 380’den fazla Balkan yapımı ve 200’den fazla Balkan yapımı olmayan filme yer vererek 8 farklı ülkede ve 9 farklı şehirde (Belgrad, Atina, Tiran, Bükreş, Saraybosna, Selanik, Brüksel, Novi Sad ve tekrar Atina’da) düzenlendi. Festivalin bu seneki yeri ise; Türkiye’de dinamik yaşamın, özgür düşüncenin ve sanatın merkezi haline gelen canlı bir sahil şehri olan İzmir.

Festivalin Geçmişi

Balkans Beyond Borders konsepti 2009 Ağustos ayında ortaya çıktı. Güneydoğu Avrupa’nın 5 farklı ülkesinden 6 profesyonel, Güneydoğu Avrupa ve Avrupa Birliği ‘’Lider Geliştirme Programı’’ çerçevesinde birlikte çalışmaya başladılar. Amaçları bölgesel işbirliği olan grup bu doğrultuda Balkans Beyond Borders Kısa Film Festivali’ni başlattılar.

24 Haziran 2010’da festival fikrini çalışma atölyeleri, seminerler ve bağlantı kurma projeleriyle genişleten Balkans Beyond Borders, Yunanistan’da 8 kişilik genç bir ekiple bir sivil toplum kuruluşu kurdu. Ana amacı Balkanlardaki yerel festivaller arasında işbirliğini arttırmak olan Balkans Beyond Borders bu yıl 11. kez düzenlenecek Kısa Film Festivali ile İzmir’de olacak.

Festivalle ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.