Vizyon

1 Aralık’ta Vizyonda!

Jüpiter’in Uydusu / Jupiter Holdja

Yönetmen: Kornél Mundruczó

Oyuncular: Zsombor Jéger, György Cserhalmi, Merab Ninidze, Mónika Balsai

Tür: Bilim-Kurgu, Dram

Süre:  123 dakika

Babası ile Suriye’den Macaristan’a kaçan 19 yaşındaki Aryan, sınıra vardıkları sırada çıkan bir çatışma sırasında ırkçı bir polis tarafından vurulur. Bu olayın ardından götürüldüğü mülteci kampında mucizevi bir şekilde hayatta kalan Aryan, birtakım yeni yetenekler kazandığını farkeder. Bir yandan kaybettiği babasını ararken, bir yandan içine girdiği yeni dünyanın zorluklarıyla baş etmeye çalışır. İlk gösterimi Cannes Film Festivali’nde gerçekleşen film bu haftanın dikkat çeken filmlerinden.

Geçmişteki Sır / Secret From The Past

Yönetmen: Raşit Görgülü

Oyuncular: Serkan Şenalp, Natasa Petrovic, Emir Hadzıhafızbegovic, Suzan Kardeş, Meral Çetinkaya, Arif Erkin Güzelbeyoğlu, Ufuk Bayraktar

Tür: Dram

Süre:  105 dakika

Fotoğrafçılık yapan ve ailesiyle yaşayan Ali, geçirdiği bir genetik rahatsızlığın ardından kendisini öz oğlu gibi büyüten ailesiyle ilgili gerçeği öğrenir ve gerçek ailesini bulmaya Bosna Hersek’e gider. İlk kez oraya giden Ali geçmişine dair izler ararken Bosna’da yaşayan Hana onu yalnız bırakmayacaktır. Savaşta bazı çocukların Bosna Hersek’ten kaçırılıp Türkiye’de çocuğu olmayan ailelerin yanına verilmesinden esinlenilerek yazılmış olan film, yönetmenin ifadesiyle “bu olayları tüm Avrupa’nın öğrenmesi için” İngilizce çekilmiş.

Sarı Sıcak

Yönetmen: Fikret Reyhan

Oyuncular: Aytaç Uşun, Mehmet Özgür, Gökhan Şimşek, Cem Zeynel Kılıç, Seher Çuhadar

Tür: Dram

Süre:  85 dakika

Endüstriyelleşmenin artması sonucu fabrikaların arasında sıkışıp kalmış bir tarlada maddi sıkıntılarına rağmen hayata tutunmaya çalışan göçmen bir ailenin en küçük oğlu İbrahim, ailesinden farklı bir geleceğin hayalini kurmaktadır. Bu hayalini gerçekleştirmek için gösterdiği uğraşlar hem kendisi hem  de ailesi için beklenmedik sonuçlar doğuracaktır. Daha önce 23 Haziran’da vizyona giren film bu hafta 2.kez vizyona giriyor.

Körfez / The Gulf

Yönetmen: Emre Yeksan

Oyuncular: Ulaş Tuna Astepe, Ahmet Melih Yılmaz, Serpil Gül, Müfit Kayacan, Merve Dizdar, Damla Ardal, Cem Zeynel Kılıç

Tür: Dram

Süre:  110 dakika

30’lu yaşlarında yeni boşanmış olan Selim, İzmir’deki ailesinin yanına dönünce şehirde eski hayatının izleriyle karşılaşır. Bu sıralarda körfezde gerçekleşen bir kaza tüm şehri felç eder ve Selim’in hayatına beklenmedik bir yön vermeye başlar. Selim daha önce hiç karşılaşmadığı insanların hayatlarına dahil olmaya ve İzmir’de yeni bir dünyayı keşfetmeye başlar. Ulusal ve uluslararası bir çok festivalden ödülle dönen film bu hafta vizyona giren yerli filmler arasında en dikkat çeken film.

Ezgi Nur Ünlü
1989 senesinde dünyaya geldiğinden beri hayatı hep meraklı gözlerle izledi. Hayatı ve dünyayı izlerken bir yandan inşaat mühendisliği eğitimi aldıysa da sinemanın yeri onda hep ayrı oldu. Şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisans eğitimine ve sinemadaki yenilikleri takip etmeye devam ediyor.

Yorum yaz